Jupiter nagy vörös foltja (GRS) nem olyan stabil, mint ahogy azt korábban gondolták. A Hubble Űrteleszkóp legutóbbi, 2023 decemberétől 2024 márciusáig tartó, 90 napos megfigyelései kimutatták, hogy a GRS elliptikus alakja változik, néha vékonyabb, néha szélesebb vörös ovállá alakul. Ezen formai változások okai jelenleg ismeretlenek, de valószínűleg Jupiter dinamikus légkörének és változó szeleihez kapcsolódhatnak.
Az elmélyült megfigyelések során kiderült, hogy a vihar oszcilláló mozgása eddig ismeretlen volt a tudósok számára. Amy Simon, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának vezető kutatója elmondta, hogy a GRS méretváltozásai egyensúlyhiányban vannak a vihar mozgásával. Hubble nagyfelbontású képei lehetővé tették, hogy a kutatók részletesebb képet kapjanak a GRS méretéről, alakjáról és színváltozásairól naponta.
A GRS viselkedésének pontos megértése nemcsak Jupiter meteorológiájának feltárásában segíthet, hanem a más csillagok körüli óriásbolygók viharjelenségeit is jobban megérthetjük majd. Továbbá, Mike Wong, a Berkeley Egyetem kutatója hozzátette, hogy a GRS jelenlegi változásai a bolygó szélsőséges szelei hatása alatt alakulnak, és a folt zsugorodása a jövőben stabilabb formát ölthet.
Összességében a Hubble Űrteleszkóp megfigyelései alapján a GRS továbbra is számos meglepetést tartogat, és remélhetőleg hozzájárul majd a bolygóviharok dinamikájának jobb megértéséhez a Naprendszerben és azon túl is.