Egy közelmúltbeli áttörést sikerült elérni a kvantumkommunikáció területén Németországban, ahol tudósok sikeresen demonstrálták a kvantumadatok átvitelét 150 mérföldön keresztül a meglévő kereskedelmi optikai szálas vonalakon. Ez a kísérlet Frankfurt, Kehl és Kirchfeld három telekom adatközpontját alkalmazta, új mércét állítva a hosszú távú kvantumkulcs-elosztás terén anélkül, hogy költséges infrastruktúra átalakításra lenne szükség.
A kutatás, amelyet a Nature publikált, azt jelzi, hogy a kvantumkommunikáció alkalmazható valós világ-feltételek között. Ez ígéretes előrelépés ezen a területen, amelyet gyakran az AI-hoz vagy a nukleáris fúzióhoz hasonló átalakító technológiákkal hasonlítanak össze potenciális hatása miatt.
A közelmúltban az olyan vállalatok, mint az IBM, komoly érdeklődést mutattak a kvantumszámítógépek iránt, az IBM pedig bejelentette, hogy a következő öt évben 150 milliárd dollárt kíván befektetni. Továbbá, a kvantumkulcs-elosztást, amely a fényhullámok koherenciájának köszönhetően kiváló titkosítási megbízhatóságot biztosít, elsősorban a speciális felszerelési igények jelentették a kihívást. Azonban Mirko Pittaluga és csapata által vizsgált új módszer lehetővé teszi a kvantuminformáció-elosztást meglévő optikai szálas kábeleken keresztül, kriogén hűtés nélkül, elérve az ismétlő-szerű hatékonyságot.
Ez az előrelépés azt sugallja, hogy a kvantumszámítógép további felfedezése és kisméretű kísérletei költséges infrastruktúraváltások nélkül is folytathatók. Az ilyen innovációk utat nyitnak egy biztonságosabb és hatékonyabb internet felé a jövőben.