A nap egy jelentős esemény küszöbén áll: a mágneses mező átváltás előtti állapotban van. Ez a jelenség körülbelül 11 évente következik be, és a napciklus fontos szakaszát jelöli. Az irányváltás a naptevékenység tetőpontját, a napmaximumot, és az átmenetet a napminimum felé jelzi. Az utolsó alkalommal, amikor a nap mágneses mezeje …
tovább
Megjelenés: 2024.06.19.
A Lawrence Berkeley Nemzeti Laboratórium kutatói új módszert dolgoztak ki, amely ultragyors lézerimpulzusokkal hoz létre kiváló minőségű színcentrumokat (kviteket) szilíciumban, meghatározott helyeken. Ez a technológia lehetővé teheti olyan kvantumszámítógépek építését, amelyek programozható optikai kviteket vagy spin-foton kviteket használnak, és összekapcsolják a kvantum nodeokat egy távoli hálózatban. Emellett előmozdíthatja egy olyan …
tovább
Megjelenés: 2024.06.13.
A SpaceX legutóbbi Starship Flight 4 küldetésének fontosabb eredményei után a mérnökök máris alkalmazzák az abból tanultakat a következő repülés során, beleértve a hővédelmi rendszer széleskörű változtatásait. Elon Musk szerint a következő repülés egy hónap múlva esedékes, és az 5. repülés hajójának erősebb csempékkel történő újbóli felszerelését igényli.
A Flight …
tovább
Megjelenés: 2024.06.13.
A tudósok világszerte izgatottan várják a kozmikus nova eseményt, amely úgy tűnik, hogy „új csillagot” ad az éjszakai égbolthoz valamikor mostantól szeptemberig, a NASA szerint. A látvány olyan fényes lesz, hogy szabad szemmel is látható lesz.
„Ez egy egyszer az életben előforduló esemény, amely sok új csillagászt fog létrehozni, és …
tovább
Megjelenés: 2024.06.13.
A Nasa kénytelen volt tisztázni, hogy nincs vészhelyzet a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), miután egy hivatalos élő közvetítés során véletlenül egy orvosi gyakorlatot közvetítettek, amely extrém orvosi vészhelyzetet szimulált egy legénységi tag számára. Az esemény aggodalmat keltett a közösségi médiában. A Nasa ISS-fiókja megerősítette, hogy a közvetített hangok egy földi szimulációból …
tovább
Megjelenés: 2024.06.13.
Az Arizonai Egyetem által irányított Nagy Binokuláris Teleszkóp (LBT) az Arizonai Mount Grahamen korábban nem látott felbontású képeket készített a Jupiter vulkanikus holdjáról, Ióról. Az új magas kontrasztú optikai képalkotó eszköznek, a SHARK-VIS-nek és a teleszkóp adaptív optikai rendszerének köszönhetően a képek minimálisra csökkentik a légköri turbulencia okozta elmosódást.
A …
tovább
Megjelenés: 2024.06.02.
SpaceX újabb adag Starlink műholdat állított pályára péntek késő este (május 31-én). Egy Falcon 9 rakéta 23 szélessávú műholdat szállított a Cape Canaveral Űrhaderő Állomásról, helyi idő szerint 10:37-kor (EDT) (június 1-én, 02:37 GMT) indult, egy 26 perces időjárási késéssel. A Falcon 9 első fokozata sikeresen visszatért a …
tovább
Megjelenés: 2024.06.02.
PEKING (AP) — Egy kínai űrhajó vasárnap landolt a Hold túlsó oldalán, hogy talaj- és kőzetmintákat gyűjtsön, amelyek betekintést nyújthatnak a kevésbé feltárt régió és a jobban ismert közeli oldal közötti különbségekbe. A leszállómodul pekingi idő szerint 6:23-kor érte el a Hold déli pólus-Aitken medencéjének hatalmas kráterét – közölte a Kínai …
tovább
Megjelenés: 2024.06.02.
A SpaceX 2024. június 5-én tervezi végrehajtani a következő integrált Starship tesztrepülést, amelynek fő célja, hogy mindkét fokozatot épségben visszahozzák. A cég 2024. május 24-én bejelentette, hogy a Starship negyedik integrált tesztrepülése (IFT-4) várhatóan ezen a napon fog megtörténni, amennyiben megkapják a Szövetségi Légügyi Hatóság frissített licencét. A repülés során …
tovább
Megjelenés: 2024.05.25.
A NASA elindította az első két kutatóműholdból álló misszióját, melynek célja a sarkvidékekről az űrbe elvesző hőmennyiség mérésére. Az első, cipősdoboz méretű műhold egy Rocket Lab Electron rakétával startolt el Új-Zélandról, Mahia-ból. A Polar Radiant Energy in the Far-InfraRed Experiment (PREFIRE) nevű klímatudományi küldetés célja, hogy javítsa a tudósok megértését …
tovább
Megjelenés: 2024.05.25.